wejherowo opieka przedszkolnadzieci w przedszkolu jedzące posiłek

Z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest odpowiednie żywienie w życiu każdego człowieka. To samo dotyczy maluchów, których dieta powinna być szczególnie przemyślana.

Jak karmić dziecko w wieku przedszkolnym?

Ogólnie rzecz biorąc, taki maluch powinien spożywać około 1400-1500 kcal na dobę. Podkreślenia wymaga fakt, że jest to uśredniona wartość, która może różnić się w poszczególnych przypadkach. Mowa tu na przykład o takich czynnikach jak choroba czy odmienne zalecenia lekarza. W każdym razie rozkład kaloryczności powinien kształtować się następująco. Śniadanie oraz kolacja - 25%, podwieczorek i II podwieczorek po 10%, zaś obiad 30%.

To, co powinno znaleźć się na talerzu malucha, wskazuje zaś piramida stworzona przez Instytut Żywności i Żywienia. Zupełną podstawą diety są wszelkie owoce i warzywa. Powinny one znajdować się w każdym posiłku, zaś w dowolnej formie – np. surowe, gotowane, pieczone, jako pasty czy smarowidła. Każde danie musi również zawierać produkty zbożowe, czyli pieczywo, kasze, makarony i tym podobne.

W naszym przedszkolu w Wejherowie kierujemy się wyżej wspomnianą piramidą. Z tego względu w komponowanych posiłkach uwzględniamy również produkty mleczne, jednak w mniejszej ilości niż owoce i wyroby zbożowe. Najczęściej są one serwowane na śniadanie. W naszych jadłospisach nie brakuje również świeżych ryb, wysokiej jakości wędlin, a także zup na wywarze mięsnym. Ograniczamy zaś ilość tłuszczów, z kolei rezygnujemy z soli i słodyczy.

Komponując dietę dla malucha, nie można zapominać o odpowiedniej ilości płynów. Każdy posiłek powinien być wzbogacony właściwym napojem, np. kawą zbożową na bazie mleka czy kakao. Najlepiej sięgać po wodę, którą dziecko powinno spożywać także między posiłkami. Pamiętaj, że właściwe nawodnienie jest ważne.

© 2022 - Przedszkole "All about kids". Design by 1 Piksel